Jak pisze Król?

Świat roi się od niedoszłych pisarzy, ludzi którym zabrakło wiele, albo ciut, ciut do tego aby żyć z pisania książek. Czasami, czysty przypadek decyduje o tym, że zostaje się pisarzem. Jednak ci mądrzejsi, starają się pomóc przypadkowi aby, jeśli nie wyjdzie, móc z podniesionym czołem, powiedzieć: zrobiłem wszystko, co mogłem. Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika od TaniaKsiazka, książka Stephena Kinga, jest właśnie o tym, w jaki sposób sobie pomóc, aby szansa zostania poczytnym pisarzem, nie uleciała jak jaskółka goniąca muchy.

Zdolnym się rodzi, pisarzem się staje

Sam Stephen King jest przykładem powyższej tezy. O tym, ile musiał z siebie dać i jak ciężko pracować, aby stać się tym, kim obecnie jest, czyli ikoną literatury i jednym z najbardziej znanych pisarzy na świecie, wie tylko on. I choć King jest mistrzem przekazywania emocji i opowiadania historii, z pewnością i jemu, trudno byłoby opisać to wszystko z czym musiał się mierzyć i przez co przejść na tej swojej Zielonej mili prowadzącej do sławy i sukcesu.

Stephen King to przykład awansu społecznego jaki staje się udziałem człowieka zdeterminowanego aby odnieść sukces, bo nie ma dla niego innej drogi. Bo pisanie jest nie tyle tym, co chce robić, ale tym, co robić musi, bo tak ma zapisane w gwiazdach. Zaś klęska równa się utratą wszystkiego i prowadzi w linii prostej do  świadomego strąceniem do wanny, w której się właśnie siedzi, włączonej suszarki do włosów.

Pochodzący z niezbyt zamożnej, żeby nie powiedzieć ubogiej, rodziny King miał tylko dwa punkty, na których mógł się oprzeć – kochającą matkę, która kupiła mu pierwszą, używaną maszynę do pisania, oraz pewność, że chce zostać pisarzem. Całą resztę, łącznie z rodzącym się przekonaniem o swoim talencie  zbudował na tej maszynie, swojej potrzebie pisania i ciężkiej pracy. Kiedy lont został podpalony i pracowicie rozwinięty pozostawało już  tylko czekać na, inicjujący wszystkie inne, pierwszy wybuch sukcesu, który nazywał się Carrie.

Słuchajmy, kiedy mistrz radzi

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika, to książka, którą King chce pomóc wszystkim, pretendującym do roli początkującego pisarza. Nie tylko opisuje swoje własne losy, ale także, na własnym przykładzie, pokazuje jak uniknąć błędów, które stały się jego udziałem. Przedstawia także drogi, jakimi początkujący pisarz powinien podążać, aby znaleźć się jak najbliżej sukcesu. King pisze o żmudnej pracy, ale także ukazuje różne sposoby i możliwości aby praca nie poszła na marne i nie stała się przysłowiową krwią idącą w piach. Autor podkreśla ważną rolę opanowania pisarskiego rzemiosła. Z sobie znaną swadą, pisze o tym, jak ważnym jest przyswojenie zasad tworzących warsztat i opanowanie reguł, bez których nie ma dobrej książki. 

Jak nauczyć się pisać? Bynajmniej!

Jeśli ktoś uważa, że na podstawie tej książki nauczy się pisać, to go rozczaruję. Pozycja ta nie jest poradnikiem typu Jak nauczyć się pisać. Krok po kroku. Nie zostaje się pisarzem jeśli nie ma się iskry Bożej. Grafomanów jest na świecie wystarczająco dużo. Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika, to opowieść o drodze jaką trzeba przejść od uzdolnionego amatora do pisarskiego profesjonalisty, drodze, opisanej przez Stephena Kinga, na własnym przykładzie. Jeśli chcecie pisać, a wiecie, że potrzeba ta jest niezmienna jak wawelskie dzwony, musicie koniecznie nabyć tą książkę i dowiedzieć się jak pisze Król.